نکات مهم و کلیدی در مورد شارژ ساختمان

یکی از موارد مهم در آپارتمان‌نشینی شارژ ساختمان است. با این‌که شارژ سال‌هاست در آپارتمان‌ها و بین ساکنین جا افتاده است، اما هنوز هم گاهی بین افراد ساکن در ساختمان، مشکلاتی بر سر میزان و چگونگی محاسبه شارژ پیش می‌آید.

به گزارش «مجله ملکی دیپلمات »، شارژ به هزینه‎‌هایی گفته می‌شود که برای حفظ و نگهداری بخش‌های مشترک و مشاع آپارتمان از سوی ساکنین پرداخت می‌شود. ممکن است قسمت‌هایی از ساختمان اصلا مورد استفاده برخی از همسایگان قرار نگیرد، اما این دلیلی برای عدم پرداخت شارژ نمی‌شود و هم مالکان خانه و هم مستاجران لازم است مبلغ تعیین شده برای شارژ را پرداخت کنند.

شارژ ساختمان چیست؟
در ساختمانی که به‌صورت آپارتمان می‌باشد و در مجتمع‌های مسکونی، یک هزینه مشترک وجود دارد که هر واحد باید سهم خود را پرداخت کند و میزانی که باید بابت هزینه‌های ساختمانی پرداخت کند بستگی به ساختمان و امکانات آن و هزینه و کارهایی که برای ساختمان انجام می‌شود دارد و باید به‌صورت ماهانه پرداخت شود.

شارژ باید صرف چه مصارفی شود؟
براساس ماده ۲۸ قانون تملک آپارتمان‌ها شارژ باید در جهت هزینه آب، برق، گاز، هزینه تعمیرات ساختمان و نگهداری از قسمت‌های عمومی ساختمان، نگهداری از گیاهان در محوطه عمومی و نظافت، تجهیزات الکتریکی، سرایداری و … مصرف شود.

تشیخص و برآورد هزینه‌های بالا توسط مدیر ساختمان انجام می‌شود و اگر شخصی جداگانه باعث ضرر و زیان ساختمان گردد آن را باید به‌صورت جدا پرداخت کند و شامل هزینه شارژ نمی‌شود.

آیا واحدهای خالی باید شارژ پرداخت کنند؟
براساس ماده ۴ قانون تملک آپارتمان، تمام واحدهای یک ساختمان چه مورد استفاده واقع شوند و چه خالی باشند و استفاده نشوند باید ماهانه شارژ خود را پرداخت کنند. ولی این موضوع وجود دارد، شخصی که از ساختمان استفاده نمی‌کند و واحدش خالی می‌باشد می‌تواند شارژهای مشترک یک ساختمان را نپردازد.

اگر واحدی شارژ خود را پرداخت نکند چاره چیست؟
پرداخت شارژ یک امر توافقی است و هم‌چنین یک امر قانونی می‌باشد. یعنی می‌توان آن را از طریق حقوقی پیگیری کرد.

طبق ماده ۱۰ قانون تملک آپارتمان‌ها در صورتی‌که واحدی حق شارژ ماهانه خود را پرداخت نکند، هیات‌مدیره ساختمان می‌تواند اظهارنامه‌ای مبنی بر عدم پرداخت و درج مبلغی که باید پرداخت کند را به‌صورت حقوقی از او خواستار شود.

در صورتی‌که فرد باز هم بدهی خود را پرداخت نکرد، هیات‌مدیره می‌تواند از او به مراجع قضایی شکایت کند و دادگاه وظیفه دارد که در اسرع وقت و خارج از وقت دادگاه به این پرونده رسیدگی کند و حکم دادگاه بر اساس قوانین وصول شارژ ساختمان این است که فرد تا نپرداختن حق شارژ نمی‌تواند از امکانات ساختمان استفاده کند.

 

 

۱۴۰۳/۰۱/۲۲

دیدگاهتان را بنویسید