نکات حقوقی در خصوص دریافت وام مسکن

یکی از راه‌های خرید خانه، که به ویژه زوج‌های جوان از آن استفاده می‌کنند، دریافت وام مسکن زوجین و انفرادی است.
به گزارش «مجله ملکی دیپلمات »، هر کشور با توجه به بودجه و امکانات خود، تسهیلاتی را در اختیار مردم قرار می‌دهد که با کمک آن تسهیلات، به هدفی که دارند برسند. یکی از این تسهیلات وام مسکن است.

انواع ضمانت برای دریافت تسهیلات وام مسکن

بانک‌ها بدون ضمانت نمی­‌توانند تسهیلات پرداخت کنند و ضمانت در تسهیلات خانه باید وجود داشته باشد.

این ضمانت در تسهیلات مسکن می­‌تواند شامل موارد زیر باشد:

سپرده شخص، بیش از ۱۱۰ درصد مبلغ تسهیلات باشد.
می‌تواند سند معتبری که ارزش واقعی آن بیش از مبلغ تسهیلات باشد.
می‌­تواند در قالب دو ضامن معتبر به بانک معرفی شود.
گفتنی است هنگامی که مبلغی را سپرده می‌­کنید، نمی‌‌توان پس از دریافت وام آن مبلغ را برداشته و به جای آن سند ملک خریداری شده را جایگزین کنید. چراکه اولویت بانک دریافت وجه نقد است.

اقساط و بازپرداخت انواع وام مسکن چگونه است؟

مقدار اقساط وام مسکن منوط به نوع وامی است که دریافت کرده‌اید. اقساط وام مسکن طبق وام، مبلغ مشخصی دارند و از اول تا تسویه وام به همان مقدار تعیین شده ثابت می‌مانند. اقساط وام مسکن را با توجه به نرخ سود وام باید پرداخت کنید.

نکته مهمی که در مورد پرداخت اقساط وام مسکن وجود دارد میزان زمان تاخیر در پرداخت است. هر بانک و هر شعبه باتوجه به شرایطی که به آن‌ها وارد است برخورد متفاوتی می‌کنند. برخی از بانک‌ها برای دیر پرداخت کردن وام‌ها جریمه در نظر می‌گیرند. برخی‌ها شروع به ارسال سه اخطار می‌کنند. برخی از بانک‌ها نیز سراغ ضامن می‌روند.

نکات مهم
شرایط تسهیلات مسکن در سایت بانک مسکن به خوبی مشخص شده و بهتر است پیش از اقدام درمورد شرایط دریافت وام و ضمانت در تسهیلات مسکن یا همان ضامن معتبر و اقساط وام تحقیق کنید.
بهتر است بدانید این وام به خانه‌هایی که کمتر از ۱۵ سال از ساخت آن‌ها گذشته تعلق می‌گیرد.
همچنین اشخاصی که از هرگونه امتیازات دولتی همچون خانه‌های سازمانی، مسکن مهر و … استفاده کرده باشند نمی‌­توانند تسهیلات مسکن یکم که یکی از موارد وام مسکن است را دریافت کنند.

۱۴۰۲/۱۲/۲۳

دیدگاهتان را بنویسید